Este adevărat că și înainte
de „trecerea în neființă” a
lui ion ilici
iliescu erau
unii care șopteau pe la colțuri
cum că fostul „președinte pentru liniștea noastră”
nu ar fi atât de sărac precum
(se) pretinde. Ca acum, după ce inevitabilul s-a produs, bârfele să
îl așeze pe decedat în poziția de a fi lăsat moștenire câteva
milioane. Desigur, ca picanterie, opinia
publică ar putea înghiți și această gălușcă pregătită - ca
și altele în cazul lui i.i.i. - cu mult timp în urmă.
Realitatea,
cu „ cu puterea de netăgăduit a faptelor”
și - aș adăuga eu - a cifrelor, bazate pe „meandrele
concretului” arată însă cu
totul și cu totul altceva. Arată
că i.i.i. a
lăsat, CA MOȘTENIRE, o pagubă de 10 000 000 000 000
(zece
mii de miliarde/zece
trilioane)
de euro. Iar
cel păgubit este poporul român din momentul în care i.i.i. a
promulgat,
la 7 august 1990, ca președinte al României, legea
15/1990. „Legea brucan”
prin care a fost FURATĂ de la cetățeni întreaga avere acumulată,
în proprietate comună, de întregul popor. Proprietate comună
consființită de
articolele
5, 6 și 7 din Constituția RSR. Articole
aflate în vigoare la data
promulgări legii 15/1990.
Articole încălcate flagrant/infracțional
prin promulgarea respectivei
legi 15/1990.
Fiindcă din acel moment al
promulgării legii, capitalul
aflat în proprietatea comună a întregului popor a fost transferat
în mod ILEGITIM, ILEGAL și INFRACȚIONAL în proprietatea publică
și privată a statului.
La
vremea respectivă, economistul român Dr Constantin Cojocaru
estima că averea acumulată în proprietate comună de întregul
popor - adică valoarea activelor din economia românească - era de
aproximativ
165 000 000 000 (una sută șasezeci și cinci de
miliarde)
de dolari.
La care domnia sa
adăuga valoarea terenurilor - a celor aflate și ele în
proprietatea comună a întregului popor – estimată
și ea la
cel puțin 10 % din valoarea activelor. Astfel că, la momentul
1990, valoarea capitalului românesc, proprietate comună a
întregului popor, se situa între 180 000 000 000
(una sută optzeci de miliarde)
de dolari și 200 000 000 000 (două sute de miliarde)
de dolari. Aceasta în condițiile în care Dr Cojocaru nu lua
în calcul valoarea rezervelor minerale, aflate și ele în
proprietatea comună a întregului popor. Rezerve
estimate de curând la peste 1 000 000 000 000 (una
mie miliarde/un trilion)
de euro. Ceea ce, la vremea respectivă, ar fi putut fi
200/250 000 000 000 (două sute/două sute cincizeci
de miliarde) de dolari. Așadar paguba produsă poporului român prin
promulgarea legii 15/1990 de către i.i.i. și punerea în aplicare a
prevederilor ei este de cam 400 000 000 000 (patru
sute de miliarde) de dolari.
Tâlhăria,
jaful - pentru că despre tâlhărie și jaf este vorba câtă vreme
furtul a fost comis cu violență: să ne amintim de „teroriștii”
din decembrie 1989 și de „minerii” din ianuarie, februarie și
iunie 1990 - nu s-au oprit aici. Au urmat „privatizările”,
„restituirile” și „despăgubirile”.
Urmarea
urmării a fost aceea că până în 2015
capitalul românesc, a produs
totuși venituri - calculate Dr Constantin Cojocaru - de
aproximativ 2 500 000 000 000 (două mii cinci sute de
mii/două trilioane și jumătate) de euro.
Din care :
- peste patru cincimi, adică
peste 2 000 000 000 000 (două mii de miliarde/două
trilioane) de euro au ajuns – sub formă de venituri din capital -
la oligarhii străini și autohtoni.
- mai puțin de o cincime,
adică sub 500 000 000 (cinci sute de miliarde)
de euro au ajuns - sub formă de salarii și pensii - la cetățenii
români.
Așadar,
până în 2015, marea majoritate/peste 90 % dintre românii
rămași fără capital prin furtul comis de statul român ca urmare
a promulgării legii 15/1990 de către i.i.i., au suferit o pagubă
de 2 000 000 000 000 (două mii de miliarde/două
trilioane)
de euro. Și, evident, de atunci paguba s-a mărit proporțional cu
trecerea timpului. Astfel că o extrapolare sumară a cifrelor din
2015, ar conduce acum, în 2025 la o pagubă de peste 3 000 000 000
000 (trei mii de miliarde/trei
trilioane)
de euro.
Voi
presupune acum (și sunt îndreptățit să o fac) că, în 1990, în
locul legii 15/1990, legea brucan, ar
fi fost promulgată LEGEA
COJOCARU.
Cea care stipula distribuirea, în proprietate privată,
către toți cetățenii îndreptățiți - ca proprietari în comun
- a întregii averii acumulate în România până la acea dată.
Urmarea
ar fi fost nașterea unei economii democratice de piață în locul
economiei oligarhice care parazitează Țara de peste trei decenii.
Iar prima consecință a punerii în aplicare a LEGII COJOCARU ar fi
fost, cu siguranță, o restructurare sănătoasă a activelor.
Astfel că, în absența „capitalului de cumetrie”
care cataloga fariseic
intreprinderile românești
ca fiind „un morman de fier vechi”,
doar o mică parte (probabil între cel mult 10 și 15 % ) din
capacitățile productive ar fi trebuit reconsiderate ca atare.
Ceea
ce înseamnă că dacă un sfert (cel mult o treime) din capitalul
românesc inițial
- restul fiind distrus – a produs până acum, în 2025, venituri
din capital de peste 3 000 000 000 000 (trei mii de
miliarde/trei trilioane)
de euro atunci, de cel puțin trei ori mai mult capital - rămas
nedistrus/funcțional
- ar fi produs venituri din capital de până la 10 000 000 000
000 (zece mii de miliarde/zece
trilioane) de euro.
Venituri care ar fi intrat (și
nu au intrat) în buzunarele marii majorități a românilor. Ci au
intrat în buzunarele străinilor și ale oligarhilor autohtoni.
Iar
dacă vom coborâ calculul la nivel individual, vom putea estima că
marea majoritate a
milioanelor de români ar fi
fost în prezent (și nu sunt) posesori ai unor venituri din capital,
- acumulate
în cei 35 de ani de „democrație originală” -
de 500 000 (cinci sute de mii) de euro. Venituri din capital
care, evident, s-ar fi adăugat (și nu se adaugă, fiindcă
au fost însușite de străini și de oligarhii autohtoni)
veniturilor din salarii și pensii. Iar
în locul celor 500 000 (cinci sute de mii) de euro, de care
sunt lipsiți în mod infracțional, aceiași români sunt
bucuroșii/încântații/mulțumiții/veselii/norocoșii/emoționații/entuziasmații/recunoscătorii
datori cu suma de 10 000
(zece
de mii) de euro pe care fiecare dintre ei urmează să o plătească
ca să fie acoperită gaura din bugetul statului.
Așa
că, întrucât în locul LEGII COJOCARU, i.i.i. a promulgat legea
brucan, poporul român este
fericitul moștenitor
al
ȚEPEI de 10 000 000 000 000 (zece mii de
miliarde/zece trilioane) de euro. Țeapă
pe care
i.i.i. - după ce a
semnalizat stânga și a făcut dreapta, „cu bune și cu
rele” - i-a
tras-o, cu „emanații”
lui, respectivului popor.
Țeapă pe care același
popor român a luat-o apoi de la e.c.,
cu
„specialiștii”
lui, de la
t.b. cu „băieții
lui deștepți” și de
la k.v.i.,
cu
„raiterii” lui. Țeapă care i se trage
și acum, în continuare, prin n.d.d.
și i.b.
P.-S.
Por „afficionados” :
10 000 000 000
000 (zece mii de miliarde/zece
trilioane) de euro înseamnă
aproape o treime din datoria de 35 000 000 000 000
(treizeci și cinci de mii de miliarde/treizeci și cinci de
trilioane) de dolari a Statelor Unite…Șerban POPA
|